pühapäev, 18. detsember 2016

Lemmikud piparkoogid

Ma ei ole eriti suur piparkookide fänn kuid sellest taignast valminu küpsistele ei suuda ma küll ära öelda. Tegemist on pisut vähem vürtsika taignaga, millele lisab värvi ja maitset kakao. Ma ei tea ühtki inimest kellele see variant just eriti meelmööda poleks. Valminud taignast saad küpsetada kõikvõimalikke häid asju nagu näiteks klassikalisi piparkooke, täidetud korvikesi, koogi põhjasid või hoopis täidetud küpsiseid!


250 g võid
2 dl suhkrut
1,5 dl tumedat siirupit
2tl jahvatatud nelki
2 tl kaneelipulbrit
1 tl ingveripulbrit
5 sl magustamata kakaopulbrit
2 muna
1 tl soola
8 dl jahu

Mõõda või, suhkur, siirup, maitseained ja kakao kastrulisse, sulata segades ning lase korra keema tõusta. Tõsta pliidilt ära, lase leigeks jahtuda ning mikserda kohevaks. Lisa munad ükshaaval, segu pidevalt suurel kiirusel mikserdades. Sega sool jahuga ning lisa taignasse väikeste portsjonide kaupa suure lusikaga segades. Kui soovid muredaid piparkooke, ära taignat liiga kaua sega. Paki taigen toidukilesse (lihtsam on see kallata nt kilega vooderdatud leivavormi) ja hoia järgmise päevani külmkapis. Rulli soovitud kogus tainast jahuga ülepuistatud laual õhukeseks ja suru välja sobivad küpsised. Tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 175 kraadises ahjus u 6 minutit. Jahuta tasasel pinnal.

Nüüd võid piparkoogid kaunistada nii nagu endale just meeldib!

Mulle isiklikult meeldib suhkruklasuuri asemel katta need šokolaadi ja pähklitega.
Pildil oleva variandi jaoks sulatasin 100g piimašokolaadi mille määrisin ümmarguse kujuga piparkookidele. Kui šokolaad oli tahkunud panin ühele küpsisele peale 1 tl täie keedetud kondenspiima ja sättisin peale teise piparkoogi. Tulemus on väga nämm!

teisipäev, 8. november 2016

Kookose leivakesed

Tervislikud kookose maitselised leivad, mida on väga hea kasutada võileiva asemel.


1 dl kookosjahu
1 dl piima
1 suur riivitud porgand
2 muna
O,5 tl soola

Sega kõik koostisosad saumiksriga kokku. Sega tainast kuni kookosjahu on kõik vedeliku endasse imanud. Vormi saadud segust 6 ümmargust leivakest ja küpseta neid 200 kraadi juure 15-17 minutit.

pühapäev, 6. november 2016

Kakao- kohupiimakook šokolaadiga

See kook on minu peres olnud läbi aastate üks lemmikumaid. Igati väärt retsept! Olen koostisosasid võrreldes algse variandiga, küll muutnud, kuid maitse on ikka see sama. Kasutan Alma kohupiimakreeme topsis ja jäänud selle juurde, sest toimib väga hästi- Soovitan!
Nende koguste järgi saad suure ahjuplaaditäie maitsvat kooki.


Põhi:
250 g võid
6 dl jahu
8 spl suhkrut
1 tl soola
3 spl külma vett

Täidis:
6 muna
2 spl suhkrut (kuhjaga)
1 pakk (380 g) kakao kohupiimakreem
1 pakk (380 g) vanilli kohupiimakreem
2 dl hapukoort
1 sl kakaopulbrit

Kate
100 g tumedat šokolaadi
0.75 dl piima

Põhja jaoks töötle kõik ained (va vesi) purujaks massiks. Seejärel lisa vesi ja sega veel, kuni saad ühtlase taigna. Pane pooleks tunniks külma.
Kata küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadi põhi ühtlaselt tainaga. Eelküpseta 200 kraadises ahjus 10 minutit.
Täidise jaoks mikserda munad suhkruga kergelt vahtu. Sega kakao hapukoorega (nii võid kindel olla et kakao ilusti sulandub). Lisa kõik täidise ained vahustatud munasegule ning sega ühtlaseks. Vala segu eelküpsetatud põhjale ja küpseta kooki 15 minutit. Lase jahtuda.

Glasuuriks kuumuta piim keemiseni ja lisa tükeldatud šokolaad. Sega kuni saad ühtlase glasuuri. Määri kate koogile (kiht jääb üsna õhuke, kuid peab katma kogu koogi). Lase koogil enne serveerimist külmkapis mõni tund seista.

neljapäev, 3. november 2016

Kondenspiimavahvlid

Alati ei pea tunde köögis mässama, et valmistama midagi väga maitsvat. See mõnus vahvlikook on ehtne näide selles, et lihtsuses peitubki võlu! 



Vaja läheb:
u 380 g keedetud kondenspiima
100 g vahvlilehti
50- 100 g piimašokolaadi

Määri kondenspiim vahvlilehtedele ja tõsta need siis üksteise peale. Lase külmas seista umbes tunnike. Kata soovi korral veel sulatatud šokolaadiga ning lase sellel tahkuda. Lõika ruutudeks ja naudi!

pühapäev, 9. oktoober 2016

Rukkileib


Isetehtud leival on kuidagi eriti suur väärtus ja seda ei saa asendada mitte ükski poest ostetud vabrikutoode. Kui leivategu selge ning juuretis külmkapis ootamas, läheb paari leivapätsi küpsetamine kõigi muude toimetuste kõrval lausa märkamatult.


Eeltainas:
100-150 g rukkileiva juuretist
1 l sooja vett
400 g rukkijahu

Leivatainas:
150 g mett
1 sl soola
1 sl köömneid
1 sl linaseemneid
1 dl rukkihelbeid
600 g rukkijahu
Lisand 1:
50 g kuivatatud jõhvikaid ja 50 g röstitud sarapuupähkleid
Lisand 2:
Pakk seemnesegu

Kui sul puudub juuretis siis valmista see ise: Võta paar viilu naturaalse juuretisega kääritatud rukkileiva viilu ja pudista kaussi. Vala peale 1,5dl hapupiima või keefirit, sega läbi ja kata toidukilega. Aseta kauss sooja kohta ja kata rätiga, lase sellel seista kolm päeva. Sega läbi ja saadki oma juuretist kasutama hakata! Juuretist hoia külmkapis auguliseks täksitud kaanega karbis. Kui küpsetad leiba kord nädalas hoiab see juuretisel kenasti elu sees.

Sega suures savikausis juuretis, käele mõnusalt soe tunduv vesi ning umbes 400 g rukkijahu. Sega puulusikaga ühtlaseks - peaksid saama ca hapukoorelaadse paksu kördi. Kata tainakauss toidukile või köögirätikuga ning pane sooja tuulevaiksesse kohta käärima.

Eeltaina võib valmis segada leivaküpsetamisele eelneva päeva õhtul või varahommikul. Lase kerkida umbes 8-16 tundi, kuni eeltainas on mõnusalt hapu lõhnaga ning vahutab.
Pane 3-4 puulusikatäit eeltainast juuretisekarpi tagasi.

Sega nüüd kaussi jäänud eeltainale juurde suhkur, sool, linaseemned, köömned ja ülejäänud jahu. Kui kasutad linnasejahu, siis lisa ka see. Valmis tainas on üsna paks ja pudrulaadne.

Võta kaks u 30 cm pikkust leivavormi ning määri need korralikult võiga. Kui tahad kahte pisut erinevat leiba siis jaota tainas kaheks ja sega hulka kahte erisugust lisandit. Tõsta puulusika abil tainas leivavormidesse. 
Kata pealt puhta rätiga ja pane jälle kerkima 2-3 tunniks (kuni leivad on kenasti kerkinud)

Pane eelnevalt kuumutatud 250-kraadisesse ahju. Umbes 5 minuti pärast alanda ahju temperatuur 200 kraadini ja küpseta tund aega.

Võta leivavormid ahjust välja ning keera suure puidust lõikelaua peale pahupidi. (Leivast eralduv aur aitab leival vormi küljest lahti tulla). Lase kümmekond minutit jahtuda, siis võta leivad vormist välja ning määri külma võitükiga ümberringi läikima. Võiga määrimine aitab ka koorikul pehmeneda.

Keera leivad küpsetuspaberisse ja tõsta vormidesse täielikult jahtuma.



Kohupiima-vaniljestritsel


Stirtsel on üks väga tänuväärne leiutis, kui pärmitaignast küpsetised enamjaolt muutuvad kuivaks siis selle stritsli puhul see reegel küll arvesse ei lähe. Täidist on palju ja seega küpsetis on mahlane ja tõesti väga maitsev! 


Taigen:
25 g presspärmi
310 g (3 dl) piima
1/2 muna 
100 g (1 dl) suhkrut
1 tl soola 
550 g (8-9 dl) nisujahu
100 g sulatatud võid (jahutatult)

Täidis:
100 g võid
300 g maitsestamata kohupiimapastat
300 g maitsestamata pakikohupiima (teralist)
2 kotikest vaniljekastmepulbrit (ekströms)
150 g (1,5 dl) suhkrut
2 sl vaniljesuhkrut

Vahele:
100 g pohlasid

Määrimiseks:
1/2 muna

Lahusta pärm käesoojas piimas. Löö muna klaasi, sega õrnalt läbi ja vala pool piima-pärmisegusse. Lisa suhkur ja sool. Sõtku vähehaaval juurde jahu. Viimasena lisa sulatatud jahutatud rasv. Sõtku. Lase rätiku all umbes pool tundi kerkida.
Täidise jaoks sulata või, lisa sellele kohupiim, suhkur, vaniljesuhkur ja kastmepulber. Jaga kerkinud tainas kaheks ning rulli kumbki pool ristkülikukujuliseks plaadiks. Samuti jaga täidis pooleks.
Tee ristkülikulise taignaplaadi pikematesse äärtesse sisselõiked (et moodustuksid ribad). Määri ristküliku keskele täidis, aseta peale marjad ning voldi äärtesse tehtud ribad kordamööda paremalt ja vasakult täidise peale keskele kokku. Tee samamoodi ka teine stritsel.
Lase saiadel veerand tundi plaadil kerkida. Määri saiad varem kõrvalepandud munaga. Küpseta saiu 175 kraadi juures ca. 20-30 minutit kuni need on kuldpruunid.
Sellest kogusest saab 2 suurt stritslit.

kolmapäev, 5. oktoober 2016

Köögivilja pirukas

Piruka teeb eriti maitsvaks juustumuretaignast põhi mis sobib köögiviljadega ülimalt hästi. Pirukat on hea valmistada sügisel kui on köögiviljade tippaeg.


Juustumuretaigen:
150 g võid
2 dl juustu
2 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl jahvatatud paprikat
O,5 tl soola (kui juust on soolane pole vaja lisada)
Sega jahu hulka küpsetuspulber ja paprika, lisa pehme margariin ja riivitud juust. Töötle ühtlaseks taignapalliks. Vooderda taignaga pirukavorm ja eelküpseta põhja 200 kraadises ahjus 15 minutit.

Täidis:
1 suur sibul
3 porgandit
1 väike suvikõrvits
2 punast paprikat
Soola, pipart
150 g juustu
Peenesta sibul, riivi porgand ja suvikõrvits jämedalt ja lõika paprika ribadeks. Hauta köögivilju suurel pannil õlis madalal kuumusel 15 minutit. Maitsesta täisid soola ja pipraga. Tõsta segu eelküpsenud põhjale ja puista peale riivjuust. Küpseta pirukat veel 15 minutit ehk kuni juust sulab ja hakkab kergelt pruunistuma.

Tiramisu

Tiramisut olen valmistanud väga mitmel moel, seekord oli plaanis kasutada heledat ja tumedat biskviiti korraga. Tort sai väga maitsev kuid neile kes armastavad kreemisemat tiramisut võite kreemi teha vabalt topeltkoguses!


Hele biskviit:
2 suurt muna
1 dl suhkrut
0,5 dl jahu
0,5 dl kartulijahu
1 tl küpsetuspulbrit
Vahusta toasooje mune ja suhkrut mikseri suurimal kiirusel 7 minutit, nõrgema miksri puhul võib minna ka kauem. Saadud vaht peab olema väga hele ja tihke ning maht algsega võrreldes kahe-, kuid eelistatavalt lausa kolmekordne.
Sega kuivained ja sõelu munavahu peale. Tõsta tainas ettevaatlikult segamini suure tömbiotsalise lusikaga ja tingimata põhjast ülespoole. Kalla tainas küpsetuspaberiga vooderdatud (24 cm läbimõõduga) vormi ja küpseta ahju allosas 200 kraadises ahjus umbes 20 minutit ehk kuni pinda sõrmeotsaga vajutatud lohk tõuseb otsekohe uuesti siledaks. Võta ahjust ja lase jahtuda.

Tume biskviit:
Tumeda biskviidi jaoks toimi täpselt samamoodi nagu heleda puhulgi kuid kuivainetele lisa veel 2 sl tumedat kakaod!

Kreem:
400 g toorjuustu
1 dl vahukoort
3 sl suhkrut
1 sl vanillisuhkrut
3 munakollast
1 sl Amaretto liköör
Pane kõik täidiseained kaussi ja mikserda senikaua kuni kreem on tugeva konsistentsiga.

Immutamiseks:
4 dl kanget kohvi
3 sl Amaretto likööri
Valmista kange kohv ning lase sellel jahtuda. Sega hulka liköör.

Tordi kokkupanemine:
Lõika mõlemad biskviidid pikuti kaheks ja aseta üks pruun osa tordialusele. Immuta see kohviga (kõige alumist kihti võid vähem immutada). Jaota kreem mõtteliselt neljaks ja pane üks osa sellest biskviidile. Nüüd aseta peale hele põhi ja toimi samamoodi. Korda tegevust kuni kõik 4 biskviiti kreem ja immutusvedelik on leidnud oma koha tordis!

Katteks (pole kohustuslik, võid selle asemel tordile sõeluda ka tumedat kakaod):
200 g toorjuustu
100 g tumedat šokolaadi

Sulata šokolaad ja mikserda see toorjuustuga ühtlaseks kreemiks. Aseta segu tordipritsi ja kata ühtlaselt tordi pind. Kreem mis pealmise kihi katmisest alles jääb määri tordi külgedele. Lase Tordil enne serveerimist külmas seista soovitatavalt vähemalt 4h.




neljapäev, 29. september 2016

Kookosene kook

Üldjuhul ei meeldi mulle küpsetatud banaani maitse, kuid selles koogis loovad banaan ja kookos väga mõnusa koosluse. Kook ei ole üleliia magus ning värsked marjad annavad palju tervikule juurde (neid võib lisada ikka lahke käega).


150 g kookoshelbeid
1 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
75 g kookosrasva
75 g mett
2 muna
1 banaan
75 g kookoskreemi
2 tl kaneeli

Kate:
150 g kookoskreemi
2 želantiinilehte
1-2 tl kaneeli
1 sl mett

Jahvata kookoshelbed peeneks ning sega kokku küpsetuspulbri ja soolaga. Sulata potis kookosrasv ja mesi ning lisa koos munadega jahvatatud kookoshelvestele. Püreesta banaan ja kookoskreem lisa segades tainale. Kõige viimasena pane kaussi kaneel ning sega hästi vähe - nii, et kaneeliviirud jääksid tainasse. Seejärel vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud ümmargusse (Ø24cm) koogivormi ning küpseta 170 kraadi juures 30-40 minutit. Lase koogil jahtuda.

Katteks pane želantiinilehed külma vette likku. Sega kookoskreem mee ja kaneeliga ning kuumuta paar supilusikatäit segu kuumaveevannis. Kui see on kuumenenud lisa šelantiinilehed ja sega ühtlaseks. Kiirelt vispliga segades lisa želantiinisegu ülejäänud katte hulka ja vala koogile. Hoia külmas vähemalt paar tundi ja eemalda seejärel koogivorm. Serveeri värskete marjadega!


Peedi-šokolaadikook

Peet annab šokolaadikoogile mahlakust, magusust ja ka kergelt punaka tooni. Nisujahu asemel on kasutatud rukkijahu mis antud koogile väga hästi sobib.


Koogiks:
6 muna
300 g rafineerimata suhkrut
0,5 tl soola
200 g tumedat 70% šokolaadi
200 g võid
200 g täistera rukkijahu
1,5 tl küpsetuspulbrit
4 sl magustamata kakaopulbrit
500 g toorest peeti
100 g mandleid

Glasuur:
100 g tumedat 70% šokolaadi
200 ml rõõska koort

Sulata potis või ja šokolaad ning jäta jahtuma. Teises kausis sega jahu, kakao ning küpsetuspulber. Riivi toores peet peene riiviga ning purusta blenderis mandlid jämedaks puruks. Vahusta munad suhkru ja soolaga. Sega munavahu juurde šokolaadivõi, seejärel kuivained ning viimasena peet ning mandlid. Sega tainas ühtlaseks ning vala küpsetuspaberiga kaetud kõrgete äärtega ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadi juures umbes 35 minutit. 

​Glasuuriks kuumuta koor peaaegu keemiseni, võta tulelt ning lisa šokolaaditükid. Sega ühtlaseks ning vala veidi jahtunud koogile. Lase enne söömist koogil seista, et maitsed ühtlustuksid. Kook on parim külmalt küpsetusjärgsel päeval. 

Mandlipõhjal kõrvitsa-jogurtikook

Kõige meelsamini valmistan küpsetisi mis ei sisaldaks nisujahu, suhkrut ja võid. Kindlasti ei poolda ma mingeid äärmuslikke toiduharjumusi kuid eelistus tuleneb sellest, et on tekkinud väikse hasart katsetada kõiksugu alternatiivseid lahendusi. Siin üks hästi toimiv tervislik koogike!


Põhi:
200 g mandlijahu
3 sl mahedamaitselist õli, näiteks viinamarjaseemne- või rapsiõli
50 ml vahtrasiirupit
1 tl vanilliekstrakti
noaotsaga soola

Kate:
3 muna
2,5 dl kõrvitsapüreed
2,5 dl Kreeka jogurtit
50 ml vahtrasiirupit
3 (kuhjata) sl maisitärklist
1 tl jahvatatud kaneeli
0,5 tl uhmerdatud vürtspipart
1 tl värskelt riivitud või jahvatatud ingverit
1/4 tl riivitud muskaatpähklit
noaotsaga soola
Kaunistuseks mandleid ja kaneeli

Sega omavahel kõik põhja ained. Kata kandilise, umbes 20x25 cm ahjuvormi põhi küpsetuspaberiga. Laota sellele põhja segu, vajuta kätega ühtlaseks. Küpseta 170 kraadi juures 7-8 minutit. Tõsta ahjust välja.
Katteks vispelda munad lahti ja sega vispeldades hulka ülejäänud ained, nii et moodustub ühtlane segu. Vala see põhjale ja küpseta kooki 170 kraadises ahjus u 35 minutit, kuni kate on tahkunud ning ei võdise enam. Lase toatemperatuuril jahtuda ja hoia seejärel vähemalt 3 tundi külmkapis. Lõika kook ruutudeks, kaunista hakitud mandlite ja kaneeliga.

Biskviitkattega rabarberikook

See kook on eestlaste klassika kuid sellegipoolest valmistatakse seda sajal erineval viisil ja tulemus on ka erinev. Parim variant lihtsast biskviitkattega koogist valmib minu arvates just selle retsepti järgi. Soovitan proovida, võibolla leiate ka oma lemmiku!


Põhi:
200 g võid
100 g suhkrut
1 tl soola
1 muna
300 g jahu

Kate:
5 muna
5 spl suhkrut
1 dl nisujahu
0,5 dl kartulitärklist
1 tl küpsetuspulbrit

Vahele:
3 suuremat rabarberivart
Kaneeli
suhkrut

Põhjaks sega omavahel kuivained ning näpi sisse külm tükeldatud või. Lisa muna ja  sega see kõik ühtlaseks tainapalliks. suru tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta põhja 200- kraadises ahjus 10 minutit. 
Samal ajal vahusta katteks munad ja suhkur (u 7minutit). Sega omavahel kuivained ja lisa läbi sõela munavahule, samal ajal õrnalt segades. 
Kata eelküpsetatud põhi puhastatud rabarberitükkidega ja puista peale rohkelt kaneeli ja suhkrut. Nüüd pane biskviidikiht ühtlaselt koogile ja küpseta veel u 15minutit kuni kooki pealt katsudes saavutab biskviitkate oma algse kuju.
Jahtunud koogile raputa soovi korral peale tuhksuhkrut.

Kringel kaneeliga

Pärmitaignast valmistatud küpsetised on parimad samal päeval- see on kõigile selge. Nii on ka selle maitsva kringliga, kuid pean tõdema, et see on hea ka järgmisel päeval ning kauemaks seda lihtsalt ei jätku!


Tainas:
2,5 dl piima
25g pärmi
100 g suhkrut
4 g soola
500 g jahu
90 g võid

Täidis:
90 g võid
90 g suhkrut
8 g jahvatatud kaneeli

Kuumuta piim käesoojuseks (37 kraadi). Hõõru pärm, suhkru ja soolaga ühtlaseks. Vala segades juurde piim. Lisa  segades juurde jahu ja seejärel pehme või. Sõtku seni, kuni tainas käte ja kausi küljest lahti lööb. Lase tainal soojas rätiku all kerkida u 30 minutit. Täidise valmistamiseks sega komponendid omavahel ühtlaseks.

Kerkinud tainas pane jahusele lauale ning sõtku kergelt lahti. Seejärel rulli piklikuks tükiks. Määri peale või-täidis ning rulli tainas pikemast servast kokku. Seejärel lõika rulli kääridega sälgud nii, et põhja läbi ei lõikaks. Säti nn ksneelirullid vaheldumisi paremale ja vasakule, aseta kringel ringikujuliselt küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadi juures 25-30 minutit. Peale küpsemist piserda üle kergelt veega ning enne serveerimist raputa peale tuhksuhkrut või nirista peale šokolaadi.

Kookosega rummimaius

Maius jääb meeldivalt tugeva tekstuuriga ja rummilisandi tõttu meenutab veidi rummikooki. Eriti sobib see neile kes eelistavad maiustada tervislikult.


100 g kuivatatud datleid
50 g kookospiima 
100 g kookoshelbeid
50 g kookosrasva
4 sl kakaod
1 tl mett
0,5 ampulli rummiessents
50 g sarapuupähkleid (võib ka teisi)
50 g kuivatatud jõhvikaid

Haki datlid väiksemateks tükkideks ning pane 20 minutiks kookospiima sisse likku. Lisa hulka kookoshelbed ja mikserda segu ühtlasemaks massiks.
Sulata kookosrasv potis sega juurde kakao, mesi ja rumm ning lisa saadud segu kookoshelbemassile. Püreesta kogu segu veelkord läbi ning lisa pähklid ja jõhvikad. Vormi mass käte abil vorstikujulisek ning paki toidukilesse. Lase külmkapis mõni tund seista. 

Vana hea kohupiimakook


Ma ei ole küll ise nii vana, et mäletada neid aegu kui seda kooki igas kohvikus pakuti, kuid oma pikka iga õigustab see täielikult. Liivataignast põhi ja kohupiimane kate- see ju peab hästi maitsema! Lisandeid ei ole kohustus panna kuid seekord segasin täidisesse veel šokolaadi ja küpsisetükke, võib panna ka marju ja muud meelepärast.

Liivataigna põhi:
125 g võid
300 g jahu
100 g suhkrut
näpuotsatäis soola
1 muna

Kate:
600 g kohupiima
2 dl hapukoort
1,5 dl suhkrut
3 muna
3 sl toasooja võid
3 sl jahu
1 tl vanillisuhkrut
75 g tükeldatud šokolaadi ja 50 g küpsise tükke (soovi korral)

Põhja valmistamiseks vahusta toasoe või suhkruga, lisa muna. Seejärel lisa jahu ja sool ning sega ühtlaseks. Suru tainas väiksemale ahjuplaadile. Eelküpseta põhja 200 kraadi juures umbes 10 minutit.
Katte jaoks vahusta munad kergelt suhkrutega, lisa kohupiim, hapukoor, pehme või ja jahu. Sega sisse küpsise ja šokolaadi tükid. Laota kate põhjale ja küpseta 200 kraadi juures 35 minutit. Lõika jahtunult tükkideks. 

Mustika kohupiima-juustukook

Kui on värskeid musitaid kasuta kindlasti neid, muul ajal sobivad hästi ka külmutatud marjad. Kui tekib küsimus kas ikka tasub just seda mustikakooki teha, siis no ikka tasub!


Põhi:
150 g küpsiseid
70 g võid

Täidis:
200 g toorjuustu
400 g maitsestamata kohupiimapastat
1,5 dl suhkrut
3 muna
u. 200 g metsamustikaid

Kate:
250 g hapukoort
80 g suhkrut (0,8 dl)

Kaunistuseks:
u. 100 g mustikaid

Purusta küpsiseid, sega sulatatud võiga.
Võta 20-22 cm lahtikäiv koogivorm ja kata vormi põhi küpsisepuruga.
Klopi lahti munad, sega juurde toorjuust, kohupiimapasta ja suhkur. Viimasena sega juurde mustikad. Vala täidis põhjale ja küpseta 160-kraadises ahjus u. 45-55 minutit.
Sega hapukoor suhkruga ja vala koogile ning tõsta kook veel 10 minutiks ahju. Võta kook ahjust, jahuta maha ja hoia üleöö külmikus.
Kaunista värskete mustikatega.

Šokolaadi-mustsõstratort

Mustsõstar on üsna intensiivse maitsega kuid antud tordile annab just selle mida vaja. Lõpputlemus on lisaks heale maitsele ka visuaalselt väga kaunis!


Tordipõhjaks:
4 muna
1,5 dl suhkrut
1 dl nisujahu
1 dl kartulitärklist
1 dl mõru kakaopulbrit
1 tl küpsetuspulbrit

Vahusta munad suhkruga heledaks ja kohevaks vahuks. Midagi kohevam vaht, seda parem. Sega omavahel kõik kuivad ained. Lisa need munavahule ja sega tainas õrnalt spaatli või lusikaga alt üles tõstes ühtlaseks. Liigne segamine viib tainast õhu ja välja tordipõhi ei kerki hästi. Küpseta 20 cm lahtikäivas vormis, 190 kraadises ahjus umbes 15 minutit. Kui sissetorgatud puutikk tuleb koogist puhtana välja, on põhi küps. Jahuta kook ning lõika seejärel kaheks.


Immutamiseks:
u 1 dl tumedat kohvi

Šokolaadikreem:
200 g  
70%-list šokolaadi
1 dl 35%-st koort
2 dl hapukoort
0,5 dl suhkrut

Kate:
1,5 dl mustsõstra toormoosi
100 g maitsestamata toorjuustu
1 dl 35%-st koort
0,5 dl suhkrut
2 sl mustsõstra mahla
2 želatiinilehte

Kaunistamiseks:
tumedat šokolaadi
mustsõstraid, punaseid sõstraid

Kreemi jaoks tükelda šokolaad kaussi võimalikult väikesteks palakesteks. Kuumuta koor keemiseni (ära keeda!) ja vala šokolaadile. Sega spaatli või lusikaga kuni šokolaad on täiesti sulanud ja segu ühtlane.

Lisa suhkur hapukoorele ja vispelda või vahusta mikseriga, kuni suhkur sulanud ja hapukoor kohevam. Lisa šokolaadisegule ja kreem ongi valmis.

Nirista alumisele koogipõhjale immutamiseks kohvi. Määri peale pool šokolaadikreemist. Aseta peale teine põhi, immuta jälle kohviga ja määri peale ülejäänud kreem.

Mustsõstrakatte jaoks sega omavahel mustsõstra toormoos ja toorjuust. Vahusta koor suhkruga. Leota želatiinilehti u 10 min. külmas vees. Kuumuta mustsõstraliköör. Pigista želatiinilehed käe vahel kuivemaks ja lahusta kuumas likööris. Vala želatiinisegu, samal ajal mustsõstra-toorjuustusegu pidevalt segades, selle hulka. Kõige lõpuks lisa õrnalt segades vahukoor. Vala kate tordile ja tõsta see vähemalt neljaks tunniks külmkappi.

Enne serveerimist eemalda tort ettevaatlikult vormist. Kaunista ja serveeri!