pühapäev, 9. oktoober 2016

Rukkileib


Isetehtud leival on kuidagi eriti suur väärtus ja seda ei saa asendada mitte ükski poest ostetud vabrikutoode. Kui leivategu selge ning juuretis külmkapis ootamas, läheb paari leivapätsi küpsetamine kõigi muude toimetuste kõrval lausa märkamatult.


Eeltainas:
100-150 g rukkileiva juuretist
1 l sooja vett
400 g rukkijahu

Leivatainas:
150 g mett
1 sl soola
1 sl köömneid
1 sl linaseemneid
1 dl rukkihelbeid
600 g rukkijahu
Lisand 1:
50 g kuivatatud jõhvikaid ja 50 g röstitud sarapuupähkleid
Lisand 2:
Pakk seemnesegu

Kui sul puudub juuretis siis valmista see ise: Võta paar viilu naturaalse juuretisega kääritatud rukkileiva viilu ja pudista kaussi. Vala peale 1,5dl hapupiima või keefirit, sega läbi ja kata toidukilega. Aseta kauss sooja kohta ja kata rätiga, lase sellel seista kolm päeva. Sega läbi ja saadki oma juuretist kasutama hakata! Juuretist hoia külmkapis auguliseks täksitud kaanega karbis. Kui küpsetad leiba kord nädalas hoiab see juuretisel kenasti elu sees.

Sega suures savikausis juuretis, käele mõnusalt soe tunduv vesi ning umbes 400 g rukkijahu. Sega puulusikaga ühtlaseks - peaksid saama ca hapukoorelaadse paksu kördi. Kata tainakauss toidukile või köögirätikuga ning pane sooja tuulevaiksesse kohta käärima.

Eeltaina võib valmis segada leivaküpsetamisele eelneva päeva õhtul või varahommikul. Lase kerkida umbes 8-16 tundi, kuni eeltainas on mõnusalt hapu lõhnaga ning vahutab.
Pane 3-4 puulusikatäit eeltainast juuretisekarpi tagasi.

Sega nüüd kaussi jäänud eeltainale juurde suhkur, sool, linaseemned, köömned ja ülejäänud jahu. Kui kasutad linnasejahu, siis lisa ka see. Valmis tainas on üsna paks ja pudrulaadne.

Võta kaks u 30 cm pikkust leivavormi ning määri need korralikult võiga. Kui tahad kahte pisut erinevat leiba siis jaota tainas kaheks ja sega hulka kahte erisugust lisandit. Tõsta puulusika abil tainas leivavormidesse. 
Kata pealt puhta rätiga ja pane jälle kerkima 2-3 tunniks (kuni leivad on kenasti kerkinud)

Pane eelnevalt kuumutatud 250-kraadisesse ahju. Umbes 5 minuti pärast alanda ahju temperatuur 200 kraadini ja küpseta tund aega.

Võta leivavormid ahjust välja ning keera suure puidust lõikelaua peale pahupidi. (Leivast eralduv aur aitab leival vormi küljest lahti tulla). Lase kümmekond minutit jahtuda, siis võta leivad vormist välja ning määri külma võitükiga ümberringi läikima. Võiga määrimine aitab ka koorikul pehmeneda.

Keera leivad küpsetuspaberisse ja tõsta vormidesse täielikult jahtuma.



Kohupiima-vaniljestritsel


Stirtsel on üks väga tänuväärne leiutis, kui pärmitaignast küpsetised enamjaolt muutuvad kuivaks siis selle stritsli puhul see reegel küll arvesse ei lähe. Täidist on palju ja seega küpsetis on mahlane ja tõesti väga maitsev! 


Taigen:
25 g presspärmi
310 g (3 dl) piima
1/2 muna 
100 g (1 dl) suhkrut
1 tl soola 
550 g (8-9 dl) nisujahu
100 g sulatatud võid (jahutatult)

Täidis:
100 g võid
300 g maitsestamata kohupiimapastat
300 g maitsestamata pakikohupiima (teralist)
2 kotikest vaniljekastmepulbrit (ekströms)
150 g (1,5 dl) suhkrut
2 sl vaniljesuhkrut

Vahele:
100 g pohlasid

Määrimiseks:
1/2 muna

Lahusta pärm käesoojas piimas. Löö muna klaasi, sega õrnalt läbi ja vala pool piima-pärmisegusse. Lisa suhkur ja sool. Sõtku vähehaaval juurde jahu. Viimasena lisa sulatatud jahutatud rasv. Sõtku. Lase rätiku all umbes pool tundi kerkida.
Täidise jaoks sulata või, lisa sellele kohupiim, suhkur, vaniljesuhkur ja kastmepulber. Jaga kerkinud tainas kaheks ning rulli kumbki pool ristkülikukujuliseks plaadiks. Samuti jaga täidis pooleks.
Tee ristkülikulise taignaplaadi pikematesse äärtesse sisselõiked (et moodustuksid ribad). Määri ristküliku keskele täidis, aseta peale marjad ning voldi äärtesse tehtud ribad kordamööda paremalt ja vasakult täidise peale keskele kokku. Tee samamoodi ka teine stritsel.
Lase saiadel veerand tundi plaadil kerkida. Määri saiad varem kõrvalepandud munaga. Küpseta saiu 175 kraadi juures ca. 20-30 minutit kuni need on kuldpruunid.
Sellest kogusest saab 2 suurt stritslit.

kolmapäev, 5. oktoober 2016

Köögivilja pirukas

Piruka teeb eriti maitsvaks juustumuretaignast põhi mis sobib köögiviljadega ülimalt hästi. Pirukat on hea valmistada sügisel kui on köögiviljade tippaeg.


Juustumuretaigen:
150 g võid
2 dl juustu
2 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl jahvatatud paprikat
O,5 tl soola (kui juust on soolane pole vaja lisada)
Sega jahu hulka küpsetuspulber ja paprika, lisa pehme margariin ja riivitud juust. Töötle ühtlaseks taignapalliks. Vooderda taignaga pirukavorm ja eelküpseta põhja 200 kraadises ahjus 15 minutit.

Täidis:
1 suur sibul
3 porgandit
1 väike suvikõrvits
2 punast paprikat
Soola, pipart
150 g juustu
Peenesta sibul, riivi porgand ja suvikõrvits jämedalt ja lõika paprika ribadeks. Hauta köögivilju suurel pannil õlis madalal kuumusel 15 minutit. Maitsesta täisid soola ja pipraga. Tõsta segu eelküpsenud põhjale ja puista peale riivjuust. Küpseta pirukat veel 15 minutit ehk kuni juust sulab ja hakkab kergelt pruunistuma.

Tiramisu

Tiramisut olen valmistanud väga mitmel moel, seekord oli plaanis kasutada heledat ja tumedat biskviiti korraga. Tort sai väga maitsev kuid neile kes armastavad kreemisemat tiramisut võite kreemi teha vabalt topeltkoguses!


Hele biskviit:
2 suurt muna
1 dl suhkrut
0,5 dl jahu
0,5 dl kartulijahu
1 tl küpsetuspulbrit
Vahusta toasooje mune ja suhkrut mikseri suurimal kiirusel 7 minutit, nõrgema miksri puhul võib minna ka kauem. Saadud vaht peab olema väga hele ja tihke ning maht algsega võrreldes kahe-, kuid eelistatavalt lausa kolmekordne.
Sega kuivained ja sõelu munavahu peale. Tõsta tainas ettevaatlikult segamini suure tömbiotsalise lusikaga ja tingimata põhjast ülespoole. Kalla tainas küpsetuspaberiga vooderdatud (24 cm läbimõõduga) vormi ja küpseta ahju allosas 200 kraadises ahjus umbes 20 minutit ehk kuni pinda sõrmeotsaga vajutatud lohk tõuseb otsekohe uuesti siledaks. Võta ahjust ja lase jahtuda.

Tume biskviit:
Tumeda biskviidi jaoks toimi täpselt samamoodi nagu heleda puhulgi kuid kuivainetele lisa veel 2 sl tumedat kakaod!

Kreem:
400 g toorjuustu
1 dl vahukoort
3 sl suhkrut
1 sl vanillisuhkrut
3 munakollast
1 sl Amaretto liköör
Pane kõik täidiseained kaussi ja mikserda senikaua kuni kreem on tugeva konsistentsiga.

Immutamiseks:
4 dl kanget kohvi
3 sl Amaretto likööri
Valmista kange kohv ning lase sellel jahtuda. Sega hulka liköör.

Tordi kokkupanemine:
Lõika mõlemad biskviidid pikuti kaheks ja aseta üks pruun osa tordialusele. Immuta see kohviga (kõige alumist kihti võid vähem immutada). Jaota kreem mõtteliselt neljaks ja pane üks osa sellest biskviidile. Nüüd aseta peale hele põhi ja toimi samamoodi. Korda tegevust kuni kõik 4 biskviiti kreem ja immutusvedelik on leidnud oma koha tordis!

Katteks (pole kohustuslik, võid selle asemel tordile sõeluda ka tumedat kakaod):
200 g toorjuustu
100 g tumedat šokolaadi

Sulata šokolaad ja mikserda see toorjuustuga ühtlaseks kreemiks. Aseta segu tordipritsi ja kata ühtlaselt tordi pind. Kreem mis pealmise kihi katmisest alles jääb määri tordi külgedele. Lase Tordil enne serveerimist külmas seista soovitatavalt vähemalt 4h.